در روزهای پایانی سال سفارش تقویم ها و سالنامه های تبلیغاتی از محبوبیت بالایی برخوردار است. تقریبا تمامی شرکت ها اقدام به سفارش تقویم ها و سالنامه های تبلیغاتی می نمایند. تقویم های مختلفی در بازار یافت می شود که هرکدام از انها دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند.

تقویم دیواری و تقویم رومیزی هم از محبوب ترین هدایای تبلیغاتی نوروزی به شمار می روند که به ما نوید سالی جدید و با برکت را می دهند. تقویم رومیزی ارزانتعداد صفحات کمتر به همراه دارد و دارای صحافی با کاغذهای سبک تر می باشد. تقویم دیواری ارزان هم دارای صفحات کمتر و کوچکتر از تقویم دیواری A3 می باشد.قیمت چاپ تقویم رومیزی و قیمت چاپ تقویم دیواری هم نسبت به کیفیت کاغذ و تعداد رنگ چاپ تقویم متغیر می باشد.

تقویم، گاه شمار یا سالنما (سالنامه)، شیوه تعیین، نگهداری و تنظیم حساب زمان و تاریخ است. تقویم، بیشتر به محاسبه و نمایش یک دوره یا یک سال گفته میشود. در جهان شیوه های گوناگونی از گاه شماری رواج دارد. تقویم میلادی، تقویم هجری قمری، تقویم هجری خورشیدی، تقویم ایرانی، تقویم چینی، تقویم هندو، تقویم کره ای، تقویم بودایی، تقویم عبری، تقویم ارمنی و انواعی از گاه شماری هستند. علاوه بر اینها، نظام های گاه شماری دیگری بوده اند که یا استفاده از آنها منسوخ شده یا کاربردی بسیار محدود یا منطقه ای دارند. تقویم ها شیوه های محاسبه و نقطه شروع متفاوتی دارند با درک اهمیت زمان در زندگی انسانها و وابستگی آنها به تقویم به عنوان وسیله ای برای تعیین، نگهداری و تنظیم زمان و تاریخ و ثبت و شکل گیری رویدادها و برنامه ها بر محور آن، از این وسیله مهم، به طور مستمر و دائم در زندگی انسانها بهره گرفته میشود. بر همین اساس، امروزه تقویم به یکی از بهترین ابزار تبلیغی و بازاریابی تبدیل شده تا پیوندی سه گانه بین زندگی روزمره افراد با زمان و تقویم و نیز پیام های تبلیغی، آموزشی و مدنظر به وجود آورد. تقویم یک ابزار ارتباطی است که با هزینه ای پایین و متناسب با نیاز افراد در قالبهای مختلف کاربردی، آموزشی، اطلاع رسانی و تهیه و در دیدرس آنها قرار می گیرد. در حال حاضر، تقویم به یکی از رایج ترین هدایای تبلیغاتی رسمی تبدیل شده که برای جلب توجه بیشتر مخاطبان و مشتریان و ارتباط بهتر و انتقال برخی پیامها و مفاهیم به آنها، از روش های خلاقانه تری در تولید آن بهره گرفته میشود.

در کنار چاپ سنتی تقویم ها، برخی دیگر کاملا جدید و نوآورانه اند. ممکن است تقویم ها در قالبهای متداول آن همچون تقویم رومیزی، تقویم رومیزی منشی، تقویم دیواری، تقویم کتابی و… یا به صورت یک اسباب بازی، ابزار، وسیله تزئینی یا حتی نوعی غذا و… تهیه و تولید شوند. امروزه تقویم ها از قالب های رایج چاپی فراتر رفته و در انواع تقویم آنلاین و تقویم دیجیتال و… نیز طراحی و استفاده میشوند یکی از انواع تقویم هایی که میتواند افراد حقیقی و حقوقی را در انتقال پیام ها و اطلاعات مدنظر و در مسیر تحقق انواع هدف های آموزشی، تبلیغی، اطلاع رسانی و… یاری کند، بهره گیری از تقویم های مبتنی بر گرافیک اطلاع رسان است که به راحتی قادرند حجم بالایی از اطلاعات را در فضایی محدود و با امکان درک ساده به مخاطبان منتقل کنند در این مقاله، پس از آشنایی با انواع تقویم، به بحث درباره تقویم مبتنی بر گرافیک اطلاع رسان تمرکز می شود.

تقویم متواند به حالات گوناگون تهیه و طراحی شود ولی به استثنا موارد فانتزی یا خلاقانه، تقویم به سه حالت عمده طراحی و ارائه میشود: تقویم رومیزی، تقویم دیواری و تقویم کتابی.

تقویم رومیزی : تقویم های رومیزی به صورت تقویم رومیزی تکبرگ، تقویم رومیزی چهاربرگ و تقویم رومیزی دوازده برگ طراحی می شوند. ابعاد تقویم رومیزی معمولا حدود قطع A5 انتخاب می شود اگرچه ممکن این ابعاد به قطع مربع یا مستطیل یا ابعاد آزاد دیگر تغییر یابد.

تقویم دیواری : ابعاد تقویم های دیواری را میتوان در محدودهای متنوع تعیین کرد ولی آنچه مسلم است، اهمیت سهولت خوانش موارد نوشتاری از فاصله نسبتا زیاد در این تقویم است. قطع این تقویم عموما از قطع A3 بزرگتر و ممکن است تا قطع ۷۰ سانتیمتر افزایش یابد. به این گونه تقویم ها، تقویم پوستری نیز گفته میشود. تقویم دیواری به طور معمول در برگهای یکرو چاپ می شود و بیشتر به صورت تقویم دیواری تک برگ و تقویم دیواری فصلی طراحی می شود.

photo 2018 11 04 15 19 12 1050x636 - تقویم رومیزی